montessori

W naszych wpisach często pojawia się #montessori. Piszemy o „futonach w stylu Montessori”, zasadach, pedagogice i wnętrzach. Ale czym w zasadzie jest pedagogika Montessori, skąd się wzięła i co nam daje?

Maria Montessori była lekarką. Ponad 100 lat temu założyła w biednej dzielnicy Rzymu szkołę, w której przez 50 lat pracowała z dziećmi z różnych klas społecznych, ras i wyznań.

Na podstawie doświadczeń i obserwacji opracowała zasady pedagogiki oparte na indywidualnym podejściu do każdego dziecka i jego swobodnym rozwoju. Przeciwstawiała się klasycznemu systemowi szkolnictwa, który tłumi aktywność i samorozwój.

Głównym celem jej programu jest wszechstronny rozwój duchowy, fizyczny i społeczny oraz wspieranie dzieci w osiąganiu maksimum możliwości we wszystkich sferach życia.

Montessori twierdziła, że m.in. odpowiednio zaprojektowane wnętrza, wspierają samodzielność, spontaniczność i twórczość dzieci. Też w to wierzymy! Propagujemy takie podejście do wychowania i projektowania przestrzeni, aby były przyjazne i pro-rozwojowe. Wierzymy, że nasze futony mocno się do tego przyczyniają!


Related Posts

Zostaw komentarz