spanie na twardym

Twardy czy miękki?

Kiedyś miękki materac był synonimem dobrobytu , a spanie w miękkim łożu – wyznacznikiem luksusu. Dzisiaj zarówno miękkie, jak i twarde materace mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Jednak to spanie na twardym podłożu daje więcej korzyści, zarówno zdrowotnych i nie tylko! 😉

Zacznijmy od tego, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy mamy zbyt miękki materac.

• Pierwszym i najbardziej oczywistym skutkiem jest niewyspanie. Osoby śpiące na zbyt miękkim materacu budzą się niewypoczęte, odczuwają ból ciała, mogą w ciągu dnia odczuwać rozdrażnienie, napięcie i poirytowanie. Często pojawia się także impulsywność i brak koncentracji. Jeśli po wstaniu brak Ci energii do życia, masz zły humor i nic ci się nie chce – zastanów się nad zmianą miękkiego materaca na futon!

Ból kręgosłupa. Na zbyt miękkim materacu mięśnie są zmuszone w nocy do pracy w celu trzymania optymalnego ułożenia kręgosłupa. Kręgosłup nie może zostać odpowiednio odciążony na zbyt miękkim materacu, co sprawia że wygina się w pałąk. Jeśli chcesz sprawdzić, jak cierpi Twój kręgosłup podczas snu na miękkim podłożu – połóż się w hamaku i obserwuj napięcie w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Mocno uciśnięte dyski w tych odcinkach utrudniają swobodny przepływ płynu rdzeniowego.

 • Problemy z zasypianiem, wybudzanie się w ciągu nocy. Na zbyt miękkim materacu zmiana pozycji wymaga od naszego uśpionego ciała więcej pracy i wysiłku, co może skutkować wybudzeniem ze snu.

Ból stawów – kiedy ciało zapada się w zbyt miękki materac.

Dobranie odpowiednio twardego materaca jest kluczowe, jeśli chcemy dobrze wypoczywać, być zdrowi i mieć dobrą energię do życia!

Co nam daje spanie na twardym

Zalet spania na twardym futonie jest wiele! O pięciu powodach, dla których warto wybrać futon przeczytasz też w naszym wcześniejszym artykule:

Spanie na twardym materacu jest po prostu zdrowsze!

Kręgosłup podczas snu potrzebuje odpowiedniego, mocnego wparcia. Po latach spania na nieodpowiednio dobranym miękkim materacu, pierwsze noce na twardszym futonie mogą być wyzwaniem 😉 Nie zniechęcajmy się jednak – ciało w końcu znajdzie idealną dla siebie, relaksującą i zdrową pozycję, a zmiana materaca przyniesie wiele dobrych konsekwencji.

Na twardym materacu najwygodniej jest spać na plecach. I ta właśnie pozycja jest najzdrowsza i wskazana, bo wynika z niej wiele dobrego. Pozycje boczne zawsze powodują napięcie którychś partii mięśni. Spanie na brzuchu natomiast to najgorsza z możliwych pozycji – powoduje nie tylko ucisk mięśni , ale także zaburza prace wszystkich narządów wewnętrznych!

Podczas spania na plecach:
– następuje rozluźnienie mięśni i wypoczynek
– prawidłowo pracują narządy wewnętrzne
– kręgi ustawiają się na prawidłowe miejsca

Śpiąc na twardym futonie na plecach możemy poprawić swoje zdrowie, przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, podnieść odporność, a nawet… schudnąć!

Istnieje związek pomiędzy uciskami i uszkodzeniem kręgów, a chorobami. Nasz organizm to zintegrowana sieć naczyń, nerwów i tkanek. Kiedy przesunięty krąg uciśnie nerw – powstanie ognisko zapalne, które w konsekwencji w późniejszym czasie może objawić się chorobą.

Dla przykładu – zaburzenia w części szyjnej kręgosłupa mogą prowadzić do bólów głowy, uszu czy przemęczenia. Przemieszczone kręgi piersiowe mogą dać zaburzenia ze strony układu oddechowego, problemy z sercem, drętwienia rąk. Odcinek lędźwiowy odpowiada za przemianę materii, choroby nóg, a nawet zaburzenia miesiączkowania czy problemy z potencją.

Chudnięcie

Prawidłowe ułożenie ciała podczas snu na twardym futonie, zlikwidowanie ucisków, zastojów i pobudzenie narządów wewnętrznych do prawidłowej pracy przynosi także efekt w postaci chudnięcia u osób, które zmagają się z problemem nadwagi wywołanym m.in. zaburzeniami pracy narządów wewnętrznych.

Pomóż sobie żyć zdrowiej i lepiej. Zacznij spać na twardym! Zmień materac na futon!

Poznaj nasze materace futonowe, a w razie pytań – skontaktuj się z nami! Pomożemy dobrać odpowiedni futon dla Ciebie!

https://www.duchjaponii.pl/sklep/


Related Posts

2 thoughts on “Dlaczego warto spać na twardym?

 1. Reply
  Oliwia
  30 lipca 2020 at 19:12

  U mojej mamykiepski materac okazał się przyczyną kiepskiego snu. Był za miekki. Po zmienie u mojej mamy od razu zaszła zmiana. Generalnie jakby ktoś szukał dobrego sklepu to polecam .

 2. Reply
  Anna
  7 września 2020 at 12:07

  Polecam. Futony najwyższej jakości, łączące estetykę z komfortem i wygodą. Godne uwagi są też inne produkty DuchaJaponii, np. leżanki.
  Zupełnie inny, od tego, do którego nawykliśmy sposób patrzenia na zdrowy sen i odpoczynek. Dziękuję i pozdrawiam.

Zostaw komentarz