materac futon dla dzieci montessori

Jakie są fazy snu?

Wiemy, że sen jest bardzo ważny. To podczas snu następuje odpoczywanie i regenerowanie sił. Spanie to to ładowanie życiowego akumulatora, dzięki któremu jesteśmy w stanie stawić się do działania i podjęcia wyzwań dnia kolejnego. Sen ma istotne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia i relacji z otoczeniem.

Wyróżniamy dwie fazy snu:

  • NREM – faza delta aktywności elektrycznej mózgu. W tej fazie nie śnimy.
  • REM – to właśnie w tej fazie najczęściej śnimy.

Czym charakteryzuje się faza REM?

Kiedy mózg jest wysoko aktywny, wzrasta ciśnienie krwi, oddech staje się nieregularny, a gałki oczne szybko się poruszają. Wtedy śnimy. Faza REM występuje kilkakrotnie w ciągu jednej nocy, co oznacza, że mamy 4-7 snów!

Sny bywają przyjemne, relaksujące, czasami zabarwione erotyzmem, będące analizą codziennych wydarzeń, przerażające, zaskakująco realistyczne lub zupełnie fantastyczne i pozbawione logiki.
Zdarza się, że pamiętamy sny bardzo dokładnie, bywa, że zupełnie nie wiemy, co nam się śniło, a czasami pamiętamy, że śniliśmy, ale nie możemy sobie przypomnieć o czym.

Dlaczego nie pamiętamy snów?

Niektóre osoby pamiętają sny z łatwością, inne wcale. Nie oznacza to, że ci drudzy wcale nie śnią! Na pewno ciężej będzie przypomnieć sobie sen po dużej dawce alkoholu, stresu czy zmęczenia. Profesor Tore Nielsen, psychiatra badający sny na Uniwersytecie w Montrealu wyjaśnia, że wybudzenie ze snu w momencie, kiedy mózg nie jest w fazie REM spowoduje, że nie zapamiętamy snu. Ma to miejsce na przykład w chwili, kiedy będąc akurat w fazie REM usłyszymy nakazujący wstać budzik, czy dzwoniący telefon.

Sposób na zapamiętanie snu

Przywiązujemy szczególnie dużą wagę do snu. Dlatego wiele lat temu zmieniliśmy materace na ekologiczne futony, które gwarantują idealną pozycje ciała, odpoczynek i… lepsze sny! 😉 Lubimy także śnić i mamy nawet swój autorski sposób na zapamiętywanie snów: Po przebudzeniu należy nie skupiać wzroku na niczym, absolutnie nie patrzeć w okno, na otoczenie czy bliską osobę śpiącą obok. Najlepiej przez chwilę w ogóle nie otwierać oczu i przez około 20 sekund myśleć o tym, co nam się przyśniło, przypominać sobie szczegóły i mieć nadzieję, że sen nie wyparuje;)

Słodkich snów!

futon montessori poduszki chmurki
naturalny materac futon
pokoik montessori materac
limonkowy futon japoński

Related Posts

Zostaw komentarz